Menu Zamknij
Slide
Slide

KIEDY SPECJALIŚCI ZALECAJĄ SUPLEMENTACJĘ PROBIOTYKAMI?

Suplementacja probiotykami jest szczególnie zalecana u kobiet poddanych antybiotykoterapii w trakcie ciąży lub porodu.

Wykazano, że nawet krótkotrwałe stosowanie antybiotyków w ciąży może zaburzać skład mleka i powoduje znaczne zmniejszenie ilości bakterii z rodzaju Bifidobacterium, a w konsekwencji przyczyniać do występowania u noworodka dolegliwości jelitowych takich jak kolki czy zaparcia.

CUKRZYCA CIĄŻOWA

W ostatnich latach wykazano, że skład mikrobioty jelitowej u ciężarnych może wpływać na rozwój cukrzycy ciążowej. Cukrzyca ciążowa jest wynikiem zaburzeń gospodarki hormonalnej, które przyczyniają się do nietolerancji glukozy. Nierozpoznana, bądź źle leczona cukrzyca jest jednym z czynników ryzyka rozwoju wad wrodzonych u dziecka, a także porodu przedwczesnego. Istnieją badania naukowe, w których wykazano, że stosowanie probiotyków we wczesnej ciąży zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy u kobiet z nadwagą.

suplementacja

PROBIOTYKI W CIĄŻY A AZS

 
W ostatnich latach stwierdza się również zwiększoną częstość występowania chorób alergicznych u dzieci, zwłaszcza atopowego zapalenia skóry (AZS), co również może mieć związek z zaburzeniami mikrobioty jelitowej. 
 
Wyniki badań klinicznych dowodzą, że stosowanie probiotyków w trakcie ciąży oraz w ciągu pierwszych miesięcy życia dziecka ogranicza ryzyko rozwoju AZS. 
 
Szczególne znaczenie mają preparaty zawierające w swoim składzie bakterie z rodzaju Lactobacillus rhamnosus LGG Bifidobacterium lactis.
Slide
Slide