Menu Zamknij
Slide
Slide

Co wpływa na skład mikrobioty?

Skład mikrobioty jelitowej jest kwestią indywidualną i jest w dużym stopniu zależy od rodzaju porodu, wieku, diety, leków czy przebytych infekcji.

Jednak najczęściej zmiany składu mikrobioty jelitowej są wynikiem stosowania antybiotyków, niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), niewłaściwej diety, konserwantów dodawanych do żywności oraz leków stosowanych w chorobie wrzodowej czy refluksie.

Prawidłowa mikrobiota wspomaga pracę jelit, hamuje wzrost patogenów i stymuluje układ odpornościowy. Szczególną uwagę zwraca się na stosowanie probiotyków w ciąży, bowiem mogą one przynosić wiele korzyści zarówno dla zdrowia matki jak i dziecka.

Pomocne mogą być również tzw. prebiotyki (rozpuszczalny błonnik pokarmowy), które ułatwiają kolonizację i stymulują wzrost pożytecznych bakterii probiotycznych z rodzaju Bifidobacterium i Lactobacillus. Stosowanie probiotyku w ciąży powinno być konsultowane z ginekologiem, gdyż nie każdy probiotyk w ciąży jest dla ciężarnej odpowiedni. Wybieraj probiotyki, które są przeznaczone dla kobiet w ciąży i mam karmiących.

Slide
Slide