Czy warto stosować probiotyk w okresie planowania ciąży, jej przebiegu oraz w trakcie karmienia piersią?
Slide
Slide
Czy warto stosować probiotyk w okresie planowania ciąży, jej przebiegu oraz w trakcie karmienia piersią?
W trakcie ciąży w organizmie kobiety dochodzi do licznych zmian fizjologicznych i immunologicznych.Zmienia się również skład mikrobioty jelit i pochwy.
Aktualne wyniki badań wskazują, że prawidłowy skład flory bakteryjnej u nowonarodzonego dziecka ma olbrzymie znaczenie dla zachowania równowagi mikrobiologicznej oraz w zasadniczy sposób wpływa na jego zdrowie w przyszłości.
Stosowanie probiotyków w trakcie ciąży przynosi wiele korzyści również dla organizmu matki. Zachowanie prawidłowej mikrobioty jelitowejpoprawia funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Umożliwia ona prawidłowe przyswajanie składników pokarmowych np. witamin z grupy B, kwasu foliowego, wapnia, magnezu czy żelaza, a także ogranicza występowanie takich dolegliwości jak biegunki czy zaparcia w ciąży.
W okresie ciąży często występuje również zwiększone ryzyko nawracających zakażeń dróg moczowych, wywołanych przez drożdżaki z rodzaju Candida.
Stosowanie odpowiednich probiotyków może ograniczać rozwój infekcji oraz skracać czas leczenia.
PRZECZYTAJ KONIECZNIESzczególne znaczenie profilaktyczne ma między innymi suplementacja bakterii szczepu Lactobacillus acidophilus LA02. Wykazano bowiem, że szczep ten skutecznie ogranicza rozwój Candida zarówno w obrębie przewodu pokarmowego jak i dróg rodnych. Co więcej, suplementacja bakterii probiotycznych może być także skuteczna w nawracającej kandydozie, również u pacjentek, u których doustne leki przeciwgrzybicze są przeciwwskazane (m.in. w trakcie ciąży).